Reklama:

Ostatnie komentarze

tekst alternatywny

Polub nas na Facebook:

Poleć w Google:

Jesteśmy też tu:

Durszlak.pl Mikser Kulinarny Odszukaj.com
zBLOGowani.pl
Top Blogi
Kopytka
Sałatki
Pstrąg pieczony
Makieta kolejowa
Krewetki na ostro
Racuchy
Kluski leniwe
Muszle nadziewane
Kluski śląskie
Domowa wędlina
Hreczniaki
Faworki
Rafaello
Szybkowar przepisy
Najlepsze Blogi

Skorzystaj i Ty:

O wszystkim co ważne choć pozornie niepoważne...
Blog > Komentarze do wpisu

Faworki

Poszukiwaliśmy i próbowaliśmy różnych przepisów na faworki. Za każdym razem coś nam nie pasowało. Poniższy przepis na pyszne faworki Aneta dostała od swojej szefowej i z czystym sumieniem możemy je przed Tłustym Czwartkiem na blogu zaprezentować. Tym bardziej, że przepis jest nietypowy i zawiera pewien ciekawy trick. Faworki są kruche i bardzo smaczne, a przepis na nie prosty i nieskomplikowany (bo i takie się w Sieci zdarzają).

przepisy na Tłusty Czwartek

*Faworki*

  • mąka pszenna - 50 dag
  • żółtka jaj - 8 sztuk
  • śmietana 30% - 250 ml
  • spirytus - 2 łyżki
  • sól - szczypta

Wspomniany wyżej trick dotyczy śmietany. Przepisy dostępne w internecie lub w naszych domowych zeszytach kucharskich zawierają gęstą kwaśną śmietanę 18%. Autorzy pisząc je nie przewidzieli,  że producenci żywności tak chętnie będą próbować nas oszukiwać. Współczesna kwaśna śmietana znacznie różni się od tych dostępnych wtedy kiedy wspomniane przepisy powstawały. Dlatego musimy sobie pomóc. Kupujemy śmietanę  w woreczku 30% i zostawiamy na 4 dni zamkniętą w ciepłym miejscu. Śmietana się skwasi i będzie doskonała do faworków. 

przepisy na Tłusty Czwartek

Składniki na ciasto należy wymieszać i wyrobić. Nie dodawajcie więcej mąki. Początkowo ciasto się trochę klei ale to pozory. Po dłuższej chwili osiągnie odpowiednią konsystencję aby można je było łatwo rozwałkować.

przepisy na Tłusty Czwartek

Dzielimy ciasto na kilka części i każdą wałkujemy jak najcieniej się będzie dało. Ciasto jest mięciutkie więc nie będzie z tym problemów. Z pomocą radełka dzielimy płat na paski w sposób widoczny na zdjęciu powyżej. Każdy kawałek, który zamienimy w faworek nacinamy w środku by można było przez powstałą dziurkę róg kawałka przeciągnąć. Resztę nie wykorzystanego ciasta zbieramy i wałkujemy aż wykorzystamy ciasto do końca.

przepisy na Tłusty Czwartek

Formowanie faworków tylko początkowo wydaje się trudne. Po chwili nie będzie nam to sprawiać trudności. Jeden z rogów ciasta należy przełożyć przez środkową dziurkę i delikatnie pociągnąć za oba rożki aż faworek się otworzy już w odpowiedniej faworkowej lekko skręconej formie. Tak przygotowany chrust (inna nazwa faworków) wrzucamy na rozgrzany  głęboki olej. Z pomocą widelca obracamy każdy z nich na drugą stronę gdy część zatopiona w oleju się zrumieni.

przepisy na Tłusty Czwartek

Usmażone równomiernie z każdej strony wykładamy na ręcznik papierowy aby się mogły z oleju odsączyć. Faworki wystarczy już tylko obwicie obsypać cukrem pudrem.

poniedziałek, 24 lutego 2014, srk76
Tagi: przepisy deser

________________

comments powered by Disqus

Polecane wpisy